Novinky

Vyšla nová audiokniha Pane Bůh, tady Anna, kterou načetla Bára Hrzánová a Anet doplnila hudbou na motivy z knihy. Začátkem roku 2019 nás čeká její jevištní čtení a na jaře pak samostatné koncerty v Čechách i na Slovensku.

10. 6. 2011Tisková zpráva z otevření kavárny POTMĚ

Kavárna POTMĚ, kde obsluhují nevidomí v naprosté tmě byla v pondělí 6. června ve 13 hodin slavnostně otevřena na Ovocném trhu v Praze. Navštívit ji je možné každý den mezi 10. a 21. hodinou až do 22. června. Její symbolickou pásku přestřihli patronka Světlušky Aneta Langerová a herec Ivan Trojan. „Přijďte se zastavit v čase do Kavárny POTMĚ,“ řekl bezprostředně po její návštěvě Ivan Trojan a dodal: „Pro nás je to jen chvilka ve tmě. Vím, že nevidomí jsou v ní pořád, vědí, že to patří k jejich životu a berou to tak, jak to je."

Po slavnostním otevření se Aneta Langerová zhostila role obsluhující a spolu s týmem nevidomých barmanů a číšníků roznášela a připravovala nápoje. Poté zpříjemnila prvním návštěvníkům posezení v kavárně hudebním vystoupením. „Nejtěžší je pro mě vždycky ta první káva,“ říká Aneta a dodává: „Ze tmy kavárny můžu kdykoliv vyjít ven, na světlo. Jsou lidé, kteří nemohou. Chtěla bych jim dát alespoň symbolicky kousek světla.“

„Přáli bychom si, aby Kavárna POTMĚ pomohla bourat bariéry mezi zdravými lidmi a lidmi s handicapem. Nevidomí tady asistují vidícím, jejich role se obrací,“ komentuje projekt ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu Martina Kaderková.

Vstup do kavárny je zdarma, první nápoj stojí 100 Kč a celý její výtěžek je učen do sbírky Světluška. Během minulých šesti ročníků do ní zavítalo bezmála 14 000 návštěvníků, kteří přispěli částkou
1 915 009 Kč a nevidomí kavárníci za tu dobu připravili téměř 19 800 nápojů.
Kalendář událostí na Ovocném trhu:
6.6. 13 hod. Slavnostní otevření Kavárny POTMĚ (Aneta Langerová, Ivan Trojan, vystoupí Anna Marie Hradecká)
6.6. 15 - 20 hod. Aneta Langerová POTMĚ
8.6. 13 hod. Vernisáž Výstavy POTMĚ "Jsme stejní?" (autorka Martina Kaderková, Aneta Langerová, Jindřich Štreit, vystoupí Ráchel Skleničková)
9.6. 17 - 19 hod. vystoupí Márdi z Vypsané Fixy (střídá se s Ráchel Skleničkovou)
9.6. 17 - 19 hod. vystoupí nevidomá Ráchel Skleničková (střídá se s Márdim)
10.6. 16,30 - 19 hod. Pestrá společnost, o.p.s. - ukázky výcviku vodících a asistenčních psů a mnoho dalšího
14.6. 17 - 17,45 hod. vystoupí Jiří Schmitzer
14.6. 18 - 19 hod. vystoupí nevidomý Lukáš Kakara, kavárník z Kavárny POTMĚ
16.6. 17 - 19 hod. vystoupí nevidomý Martin Svátek ze skupiny MADFINGER
20.6. 17-19 hod. vystoupí Ivan Hlas (střídá se s Honzou Jarešem)
20.6. 17-19 hod. vystoupí nevidomý Honza Jareš (střídá se s Ivanem Hlasem)
22.6. Kavárna a Výstava POTMĚ se zavírají

Šestým rokem je generálním partnerem Kavárny POTMĚ a projektu Světluška finanční skupina AXA. „Kavárna POTMĚ je pro zaměstnance skupiny AXA již tradiční dobrovolnickou akcí, které se letos účastní již čtvrtým rokem. Naši zaměstnanci jednak pomáhají stavět Kavárnu POTMĚ a v době jejího provozu pomáhají při doprovodech obsluhy. Letošní rok je pro nás o to významnější, že v tomto období pomáhají zaměstnanci skupiny AXA v rámci akce nazvané CR Week při různých charitativních a společensky odpovědných projektech po celém světě,“ uvedl Marek Zeman, ředitel PR a komunikace finanční skupiny AXA.

Kavárna POTMĚ stála též u zrodu partnerství se společností Herbadent, hlavním partnerem projektu Světluška.
„Herbadent je již třetím rokem hlavním partnerem Světlušky a toto partnerství nás hřeje u srdce stále více. Až si jednou naše bylinné a hlavně fungující výrobky bude kupovat celý národ a Herbadent vyroste ve větší firmu, určitě může Světluška počítat s tím, že pomoc nevidomým jejím prostřednictvím ještě rozšíříme, “ řekl Pavel Zavadil, majitel Herbadent s.r.o.

Poděkování hlavním partnerům Kavárny POTMĚ:
Kavárna je sestavena z pěti stavebních kontejnerů, které Světlušce pronajala společnost SKANSKA. Suroviny poskytla a profesionální kávovary zapůjčila společnost LE PATIO INTERNATIONAL, distributor značky ILLY, a ubytování nevidomým poskytl hotel Perla. Trička se Světluškou vyrobila společnost Pietro Filipi a tiskoviny vytiskla společnost SVS. Všechny služby a produkty poskytli partneři Světlušce zdarma. Poděkování patří samozřejmě generálnímu partnerovi Světlušky finanční skupině AXA a hlavnímu partnerovi Světlušky, kterým je HERBADENT.

Dárci mohou Světlušku podpořit kdykoliv v průběhu roku odesláním dárcovské SMS na číslo 87 777 ve tvaru DMS SVETLUSKA (1 DMS = 30 Kč, Světluška obdrží 27 Kč), nebo ve tvaru DMS ROK SVETLUSKA (pravidelná měsíční podpora Světlušky ve výši jedné DMS po dobu jednoho roku). Sbírkové konto Světlušky "deset devítek" 99999 99999/0100 je rovněž otevřené po celý rok.