Novinky

Vyšla nová audiokniha Pane Bůh, tady Anna, kterou načetla Bára Hrzánová a Anet doplnila hudbou na motivy z knihy. Koncem roku se těšíme na samostatné koncerty.

3. 6. 2013První kávu POTMĚ na Ovocném trhu ochutnají Aneta Langerová a Eliška Balzerová

13. června se na Ovocném trhu v Praze již po deváté otevřou dveře Kavárny POTMĚ, kterou pořádá Světluška – Nadační fond Českého rozhlasu. Slavnostně ji zahájí patronka Aneta Langerová spolu s herečkou Eliškou Balzerovou. Aneta tak bude mít možnost si znovu vyzkoušet své číšnické umění a přidat se na jedno odpoledne k nevidomým kavárníkům. V absolutní tmě návštěvníkům také zahraje a zazpívá.

„Je to pro mě vždycky velké dobrodružství. Před první kávou se mi nevyhne tréma, a proto klobouk dolu před našimi kavárníky, kteří obsluhování ve tmě zvládají s absolutní lehkostí. Jsem ráda, že si mohu každý rok připomenout, jak inspirativní může být svět nevidomých,“ řekla Aneta Langerová.

„Těším se na nové přátele, kteří mě vezmou za ruku, a dovolí mi vstoupit do svého světa. V Kavárně POTMĚ budu závislá na jejich laskavé pomoci, a až vypiju nabídnutou kávu a vyjdu ven, moje ruce a srdce budou připraveny nabídnout na oplátku pomoc jim,“ zaznělo od Elišky Balzerové.

Uvnitř kavárny se o vás postará zkušený tým nevidomých hostesek, průvodců a číšníků. Její návštěvou přispějete do sbírky Světluška 170 Kč a jako památku na neobyčejný zážitek si odnesete hrníček.

Zajít do Kavárny POTMĚ na Ovocném trhu v Praze bude možné každý den od 10 do 21 hodin až do 30. června. Návštěvníci se mohou těšit i na doprovodný program: Den POTMĚ s Anetou (13. 6. od 13 do 20 hodin), Márdi zahraje na střeše kavárny (18. 6. od 17 do 19 hodin) a Pestrá společnost – ukázka výcviku asistenčních psů (25. 6. od 17 do 19 hodin).

„Mám radost, že díky Kavárně POTMĚ se nám daří bourat předsudky o životě nevidomých. Svědčí o tom i každoroční velký zájem návštěvníků, kteří se aspoň na malý okamžik mohou ponořit do světa tmy, kde se role nevidomých a vidících na chvíli obrací. Věřím, že i krátký zážitek v naší kavárně jim pomůže ztratit ostych příště, až potkají člověka s bílou holí,“ uvedla Martina Kaderková, ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu.

Aby si černočernou kávu mohli vychutnat i lidé mimo Prahu, mohou zavítat do Kavárny POTMĚ na kolech, která se během léta a podzimu zastaví na dalších šesti místech naší republiky.

18. - 20. 7. Ostrava, OC Forum Nová Karolina 29. - 31. 7. Liberec, nám. Dr. Edvarda Beneše 9. - 11. 8. Panenský Týnec, Open Air Festival 2. - 8. 9. Brno, Galerie Vaňkovka 13. - 15. 9. Jičín, Valdštejnovo náměstí

26. - 28. 9. Olomouc, Horní náměstí Cestu Kavárny POTMĚ můžete sledovat na Facebooku a www.svetluska.net

Poděkování partnerům Kavárny POTMĚ:

Kavárna je sestavena z pěti stavebních kontejnerů, které Světlušce pronajala společnost SKANSKA. Občerstvení zajistily ILLY, Fontana Watercoolers a Coca-Cola ČR, profesionální kávovary zapůjčila společnost LE PATIO INTERNATIONAL a ubytování nevidomým poskytl hotel Perla. Automobil zapůjčil Ford Motor Company, závoz věcí do kavárny zajišťuje DPD. Tiskoviny vytiskla společnost SVS a elektrické připojení kavárny obstaralo Eltodo. Všechny služby a produkty poskytli partneři Světlušce zdarma. Poděkování patří hlavním partnerům Světlušky finanční skupině AXA a české společnosti HERBADENT. A také Českému rozhlasu, který nadační fond před 13 lety založil a je jeho velkou podporou.

I v tomto roce budou velkou oporou Kavárny POTMĚ zaměstnanci finanční skupiny AXA. „Pomoc při stavbě Kavárny POTMĚ se pro nás již stala tradicí. Naši zaměstnanci pomáhají nejen jako dobrovolníci při samotné stavbě, ale řada z nich také dělá nevidomým kavárníkům doprovod. Mezi mnohými z nich se za dobu naší spolupráce vytvořilo pevné přátelství. Moc nás těší, že i my můžeme takto přispívat v přibližování světa nevidomých zdravým lidem,“ uvedla Eva Šebestová, manažerka PR a komunikace společnosti AXA.

Kavárna POTMĚ stála též u zrodu partnerství se společností Herbadent, hlavním partnerem projektu Světluška. „Herbadent je hlavním partnerem Světlušky již pátým rokem a stále nepřestáváme žasnout nad energií, jaká v dámách ze Světlušky je. Sotva se sklidilo podium u Stromovky od Běhu pro Světlušku a rozjel Světluščí autobus do regionů, už se staví Kavárna POTMĚ na Ovocném trhu. Je to úžasné, sledovat to nadšení pro tak dobrou věc, jakou Světluška je. Jsme rádi, že můžeme být u toho,“ zaznělo od Pavla Zavadila, jednatele společnosti Herbadent.

Dárci mohou Světlušku podpořit kdykoliv v průběhu roku odesláním dárcovské SMS na číslo 87 777 ve tvaru DMS SVETLUSKA (1 DMS = 30 Kč, Světluška obdrží 27 Kč), nebo ve tvaru DMS ROK SVETLUSKA (pravidelná měsíční podpora Světlušky ve výši jedné DMS po dobu jednoho roku). Sbírkové konto Světlušky "deset devítek" 99999 99999/0100 je rovněž otevřené po celý rok.