30. 11. -0001Originální píšťalku se Světluškou si letos můžete koupit i od Pavla Lišky

Společně s patronkou Světlušky Anetou Langerovou podpoří nevidomé téměř 30 herců, moderátorů a zpěváků

 

Originální píšťalku se Světluškou si letos můžete koupit i od Pavla Lišky

Společně s patronkou Světlušky Anetou Langerovou podpoří nevidomé téměř 30 herců, moderátorů a zpěváků

(31. srpna 2011) Již za týden se uskuteční sbírkový Den, kdy září Světlušky, pořádaný Nadačním fondem Českého rozhlasu. V českých i moravských městech se lidé potkají s dobrovolníky v kostýmu broučka, kteří budou prodávat originální píšťalku se Světluškou, kuličkovou hru a náramek, který svítí ve tmě. Koupí některých z předmětů lidé přispějí na pomoc nevidomým dětem a dospělým.

Společně s patronkou Anetou Langerovou podpoří Světlušku téměř třicet známých osobností.

Je to strašně jednoduché. My jen svojí účastí podpoříme něco, co ale zas tak jednoduché není. Vymyslet, zorganizovat a uskutečnit něco, co pomůže tolika lidem, kterým nebylo dáno to, co my pokládáme za samozřejmou součást našeho každého nového dne - a to se ráno probudit, otevřít oči a uvidět, nač pohlédneme. Třeba hrnec, taková krása, nad kterou se už zas tak nepozastavuju. Teď ale jo, zastavím se, zavřu oči a budu rád, že můžu být, díky Světlušce, u toho. Tak děkuju, Světluško," zaznělo od Pavla Lišky.

Píšťalku speciálně od Pavla Lišky si můžete koupit od 14:30 na Andělu.

Dalšími, kdo přijdou podpořit Světlušku jsou:

Herci: Kristýna Liška Boková, Klára Issová, Ondřej Brzobohatý, Saša Rašilov s Vandou Hybnerovou, Anna Polívková, Bára Hrzánová s Radkem Holubem, Ivana Jirešová, Barbora Munzarová, Barbora Seidlová, Filip Blažek, Simona Babčáková, Michal Novotný, Martin Písařík, Veronika Kubářová, Andrea Elsnerová, Kristýna Nováková-Fuitová, Tereza Bebarová, moderátoři Martina Kociánová, Jolana Voldánová, Robert Záruba, zpěváci Debbie a Marek Ztracený a přijde i kouzelník Richard Nedvěd.

Potkat je můžete již od osmi ráno do devíti večer ve stánku Světlušky na Andělu a Na Příkopě v Praze.

V rámci sbírkového dne je připravena i řada doprovodných akcí. Např. v Jihomoravském kraji připravil Dům dětí a mládeže Vyškov a Občanské sdružení Babičáci z Babic u Rosic speciální programy Den se Světluškou. Lidé si budou moci vyzkoušet sluchové a čichové pexeso, číst Braillovo písmo a mnoho dalších činností, se kterými se nevidomí setkávají v každodenním životě. Ve Šluknově se uskuteční Putování za zvukem se Světluškou.

Den pro Světlušku bude probíhat také na festivalu Jičín - město pohádek. Aneta Langerová, která v městě pohádek pokřtí hmatového průvodce Pohádkovým Českým rájem, poděkuje všem, kdo svítí se Světluškou hudebním vystoupením s nevidomými dětmi. Open-air koncert se uskuteční na náměstí od 16 hodin.

„Moc se na to vystoupení těším. Světluška je taková trošku pohádková bytost, která pomáhá lidem, kteří to potřebují. Na pohádkový festival patří, v pohádkách všechno dopadá dobře. Těším se taky, až si společně zapískáme. Protože kdo pomáhá, ten si píská, s úsměvem poznamenala patronka Světlušky Aneta Langerová, která už svou píšťalku má.

Ceny letošních sbírkových předmětů jsou: píšťalka 40 Kč, náramek 50 Kč, kuličková hra: 60 Kč.

Výtěžek z prodeje sbírkových předmětů je určen do sbírky Světluška na přímou pomoc nevidomým dětem a dospělým. Dárci mohou Světlušku podpořit kdykoliv v průběhu roku odesláním dárcovské SMS na číslo 87 777 ve tvaru DMS SVETLUSKA (1 DMS = 30 Kč, Světluška obdrží 27 Kč), nebo ve tvaru DMS ROK SVETLUSKA (pravidelná měsíční podpora Světlušky ve výši jedné DMS po dobu jednoho roku). Sbírkové konto Světlušky „deset devítek" 99999 99999/0100 je rovněž otevřené po celý rok.

O SVĚTLUŠCE

Světluška je tradiční sbírkový projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu. Společně s patronkou Anetou Langerovou svítí na cestu nevidomým dětem a dospělým z celé České republiky. Projekt byl zahájen v srpnu 2003 a dosud se podařilo shromáždit a rozdělit na přímou pomoc nevidomým více než 60 milionů korun. Přispívá jim na speciální pomůcky, které „mluví“ nebo mají hmatový displej, na psí vodící pomocníky, na osobní asistenty dětem, aby mohly chodit do běžných škol se zdravými kamarády a seniorům, aby mohli trávit podzim života doma a nikoli v ústavu. Dále podporuje sportovce a nevidomé umělce a neziskové organizace, které se specializují na pomoc nevidomým v jejich každodenním životě. Světluška zkrátka pomáhá lidem, kteří nevidí nebo vidí velmi špatně, na jejich cestě k samostatnosti.

Dlouhodobým generálním partnerem projektu Světluška je finanční skupina AXA, která již šestým rokem přispívá pravidelně na jeho realizaci. Stejně jako v uplynulých letech, se budeme i letos v rámci sbírky Den, kdy září Světlušky opět aktivně podílet. Na našich regionálních pobočkách budou umístěny kašičky, kam mohou přispívat nejen naši klienti, ale i naši zákazníci," uvedl Marek Zeman, ředitel PR a komunikace finanční skupiny AXA.

Hlavním partnerem projektu Světluška je HERBADENT. „Třetí rok je HERBADENT u dne, který pro Světlušku znamená velmi mnoho. Ale hlavně pro ty, kterým Světluška pomáhá se přiblížit nám, vidícím. Jsme rádi, že můžeme pomoci a těšíme se na to, že Světluškám tento rok přibude v jejich kasičkách tolik penízků, že budou užitečné na mnoha a mnoha smysluplných projektech,“ uvedl Pavel Zavadil, jednatel společnosti.