Novinky

Vyšla nová audiokniha Pane Bůh, tady Anna, kterou načetla Bára Hrzánová a Anet doplnila hudbou na motivy z knihy. Začátkem roku 2019 nás čeká její jevištní čtení a na jaře pak samostatné koncerty v Čechách i na Slovensku.

28. 8. 2013V ZÁŘÍ SVĚTLUŠKY ZÁŘÍ

Jedenáctý ročník sbírky pro nevidomé podpoří s Anetou Langerovou i řada známých osobností

Stalo se tradicí, že se každý rok na začátku září rozletí Světlušky do všech koutů České republiky, aby rozzářily ulice českých a moravských měst. Letos tomu nebude jinak. 9. – 11. září se uskuteční 11. ročník celonárodní charitativní sbírky V ZÁŘÍ SVĚTLUŠKY ZÁŘÍ, kterou pořádá Nadační fond Českého rozhlasu. Dobrovolníci budou nabízet tykadla, náramky a placky. Stejnou tradicí se stává, že si kostým Světlušky každoročně oblékají známé osobnosti a to nejen patronka Aneta Langerová, ale mnoho dalších. Letos můžete s tykadly potkat Báru Hrzánovou, Radka Holuba, Lucii Výbornou, Martinu Kociánovou, Danu Batulkovou či kouzelníka Richarda Nedvěda.

„Už se těším, že si i letos nasadím tykadla a krovky a spolu s ostatními Světluškami vyrazím do ulic. Vždycky mě zahřeje u srdce, když potkám někoho s náramkem Světlušky nebo tykadly. Jsem ráda, že Světlušek je každým rokem víc a víc. Moc si vážíme všech, kteří nám pomáhají rozzářit svět nevidomých,“ říká Aneta Langerová.

Od 9. do 11. září bude ve více než 300 městech na 6 000 dobrovolníků v kostýmu broučka nabízet náramek se svítícím nápisem, tykadla nebo placku s nápisem "Svítíš?". Nově si můžete zakoupit sbírkové předměty také v mateřských školách kde najdete navíc magnetky, a v knihovnách, kde můžete zakoupit záložku nebo pravítko s pohyblivým obrázkem Světlušky.

Lidé, kteří si některý z předmětů zakoupí, přispějí na pomoc nevidomým dětem i dospělým. A kam vybrané peníze jdou? Třeba na speciální pomůcky, které „mluví“ nebo mají hmatový displej, na vodící psy nebo na osobní asistenty, díky nimž můžou nevidící děti chodit do běžných škol a senioři nemusí žít v ústavu. Projekt také podporuje nadané studenty v rozvoji talentu, tvořivých schopností a studiu.

Ceny letošních sbírkových předmětů jsou: náramek 50 Kč, tykadla 70 Kč, placka 30 Kč, magnetka 30 Kč, záložka 60 Kč, pravítko s pohyblivým obrázkem Světlušky 40 Kč.

Výtěžek z prodeje sbírkových předmětů je určen do sbírky Světluška na přímou pomoc nevidomým dětem a dospělým a o jeho rozdělení rozhoduje Rada dobrovolných odborníků.

Dárci mohou Světlušku podpořit kdykoliv v průběhu roku odesláním dárcovské SMS na číslo 87 777 ve tvaru DMS SVETLUSKA (1 DMS = 30 Kč, Světluška obdrží 27 Kč), nebo ve tvaru DMS ROK SVETLUSKA (pravidelná měsíční podpora Světlušky ve výši jedné DMS po dobu jednoho roku). Sbírkové konto Světlušky „deset devítek" 99999 99999/0100 je rovněž otevřené po celý rok.

Dlouhodobými partnery projektu Světluška jsou finanční skupina AXA a česká společnost Herbadent, kteří pravidelně přispívají na jeho realizaci.

„Se Světluškou spolupracujeme už od roku 2006 a za tu dobu jsme toho spolu prožili opravdu hodně. Od nevidomých jsme se naučili, že na život se lze dívat i jinak než očima, a že to, co opravdu stojí za to, bychom měli především cítit, ať už sami pro sebe nebo jeden ke druhému. Vlastně si se Světluškou

pomáháme navzájem. Jsme moc rádi, že kromě naší pomoci se k podpoře projektu v zářijové sbírce připojí, jako každý rok, naši zaměstnanci, partneři a také naši klient,“ uvedl Karel Žyla, manažer PR a interní komunikace FINANČNÍ skupiny AXA.

„Světluščí zářijová sbírka má již své tradiční kouzlo. Je to příležitost, kdy opravdu každý na cestě do školy nebo do práce může přispět na dobrou věc. I touto malou finanční pomocí do pokladničky pak můžeme nevidomým zlepšit jejich svět. A kdekoliv pak potkáte někoho se stejným náramkem nebo plackou, víte, že ani jemu není pomoc nevidomým lhostejná. Mým nejoblíbenějším předmětem jsou určitě svítící náramky, které mi často dobře svítí, když v noci bloudím po bytě. A to vím, že si kdykoliv mohu rozsvítit, podívat se, kde všechny překážky jsou a vyhnout se jim...To bohužel nevidomí udělat nemohou, “ říká Pavel Zavadil, ředitel společnosti Herbadent.