Novinky

Vyšla nová audiokniha Pane Bůh, tady Anna, kterou načetla Bára Hrzánová a Anet doplnila hudbou na motivy z knihy. Začátkem roku 2019 nás čeká její jevištní čtení a na jaře pak samostatné koncerty v Čechách i na Slovensku.

27. 10. 2011Symbolická Jízda za Světluškou z OSTRAVY do PRAHY na trojkole spojí vidící i nevidící (2. - 9. 11. 2011)

Jedinečné trojkolo, postavené speciálně pro Světlušku, slavnostně pokřtí 2. listopadu ve 12:30 na Jiráskově náměstí v Ostravě moderátor Aleš Juchelka, Martina Kaderková, ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu a patronka Světlušky Aneta Langerová.

trojkolo-svetluska-liska.png

Jedinečné trojkolo, postavené speciálně pro Světlušku, slavnostně pokřtí 2. listopadu ve 12:30 na Jiráskově náměstí v Ostravě moderátor Aleš Juchelka, Martina Kaderková, ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu a patronka Světlušky Aneta Langerová. Ta pak společně se zrakově postiženou sjezdařkou Aničkou Kulíškovou a moderátorem ČT Petrem Rajchertem vyjede na trojkole směrem do Opavy, odkud bude trojkolo dále pokračovat přes Moravu a Čechy až do Prahy, kde Jízdu za Světluškou zakončí Simona Stašová, Pavel Liška a nevidomá Ráchel Skleničková. Ti s ním dojedou 9. listopadu ve 21 hodin přímo do živého přenosu benefičního večera Světla pro Světlušku, který bude vysílat ČT1 a ČRo 1 - Radiožurnál.

„Máme radost, že letošní benefiční večer přinese i tuto sportovní výzvu, a my budeme moci představit nevidomé nejen jako talentované hudebníky, ale i jako sportovce, kterým ztráta zraku nebrání v dosažení nových cílů," uvedla Martina Kaderková.

Posádka na trojkole se bude v průběhu cesty štafetově měnit, na třech sedlech se postupně vystřídají vidící i nevidomí cyklisté, sportovci, známé osobnosti a přátelé Světlušky, kteří se rozhodli do Jízdy za Světluškou zapojit: patronka Aneta Langerová, olympionici Štěpánka Hilgertová a Aleš Valenta, nevidomí sportovci Anička Kulíšková, Mirka Sedláčková, Lenka Zahradníková, Marek Moflár, herci Simona Stašová, Pavel Liška, Ondřej Brzobohatý, Pavel Nový a pošťák Ondra - Martin Kavan, moderátoři Českého rozhlasu a České televize Lucie Výborná, Robert Záruba, Petr Rajchert, Vladimír Kořen, Jiří Chum, Monika Brindzáková a řada dalších.

„Jelikož už jsem sama pomoc Světlušky potřebovala, jsem ráda, že nyní mohu být v roli toho, kdo Světlušku podpoří. Tandem je součástí mojí sportovní přípravy, proto se těším, že si vyzkouším jízdu na trojkole a absolvuji etapu přímo s patronkou Světlušky, Anetou Langerovou," zaznělo od Aničky Kulíškové, medailistky z paralympijských her ve Vancouveru 2010 a Turíně 2006 a držitelky křišťálových glóbů ze sjezdu a super-G.

Potkat se s nimi budou moci všichni, kteří přijdou podpořit Jízdu za Světluškou do měst, kde bude mít zastávky. Během nich bude zvát ke sledování koncertu Světlo pro Světlušku na ČT1 a ČRo1, rozdávat letáky a plakáty k benefičnímu večeru. Lidé si také budou moci koupit sbírkové předměty a tím přispět do sbírky Světluška na pomoc nevidomým. Světlonošem se stane každý, kdo si u Světlušky vyzvedne letáčky a pomůže s jejich distribucí.

V rámci Jízdy za Světluškou je připravena i řada doprovodných akcí. Např. ZŠ Divišov 7. 11. pořádá Den se Světluškou, na kterém vystoupí nevidomý zpěvák Mário Bihári, děti i dospělí si budou moci vyzkoušet hry pro nevidomé, podívat se na ukázku výcviku vodících psů či prohlédnout fotografie v synagoze.

Kde všude a kdy se lidé budou moci se Světluškou během jízdy od 2. do 9. listopadu potkat, najdou na webových stránkách www.svetluska.net či na facebookových stránkách Světluška - Nadační fond Českého rozhlasu.
Trasa trojkola:

2.11. Ostrava, Jiráskovo náměstí 9 - 13 hodin
2.11. Opava, Horní náměstí 16 – 17,30 hodin
3.11. Šternberk, Hlavní náměstí 13,30 – 15 hodin
3.11. Olomouc, Horní náměstí 16,30 – 18 hodin
4.11. Prostějov, náměstí T.G.Masaryka 12 – 13,30 hodin
5.11. Brno, náměstí Svobody 10 – 14 hodin
6.11. Třebíč, Karlovo náměstí 12 – 14 hodin
7.11. Jihlava, Masarykovo náměstí 9,30 – 11,00 hodin
7.11. Humpolec, Havlíčkovo náměstí 11,30 – 12,30 hodin
7.11. Vlašim, Husovo náměstí 16,30 – 18 hodin
7.11. Divišov, ZŠ Divišov, 18 - 19 hodin
8.11. Benešov, Masarykovo náměstí 11,30 – 13,00 hodin
8.11. Říčany, Masarykovo náměstí 15,30 – 18 hodin
9.11. Říčany, Masarykovo náměstí 10,30 - 11,00
9.11. Praha, náměstí Republiky 12 – 18 hodin
9.11. Pražská křižovatka (kostel sv. Anny) živý přenos benefičního večera Světlo pro Světlušku 21 hodin

Světluška děkuje svému generálnímu partnerovi - finanční skupině AXA, která trojkolo na cestu pojistila a jejíž zástupci se do jízdy zapojí. „Se Světluškou jsme za léta spolupráce již zažili řadu pěkných chvil a je jasné, že si ani jízdu na trojkole, aspoň symbolicky nemůžeme nechat ujít. Tím spíš, že jsme kolo v rámci naší spolupráce na cestu pojistili. Nezbývá než všem účastníkům popřát mnoho šťastných kilometrů bez nehody," uvedl Marek Zeman, ředitel PR a komunikace finanční skupiny AXA.
Hlavní partner Světlušky - společnost HERBADENT, se Jízdy za Světluškou také zúčastní. „Trojka je letos pro Herbadent a jeho spolupráci se Světluškou symbolická. Tři roky spolupráce. Tři miliony korun darovaných Světlušce. A nakonec i to trojkolo. Věřím tedy, že letošní cesta na trojkole k velkému koncertu pomůže Světlušce získat pro nevidomé 3x více prostředků než minule. Za nás všechny v Herbadentu bych ji to moc přál. Třikrát…," řekl Pavel Zavadil, majitel společnosti.
Dárci mohou Světlušku podpořit kdykoliv v průběhu roku odesláním dárcovské SMS na číslo 87 777 ve tvaru DMS SVETLUSKA (1 DMS = 30 Kč, Světluška obdrží 27 Kč), nebo ve tvaru DMS ROK SVETLUSKA (pravidelná měsíční podpora Světlušky ve výši jedné DMS po dobu jednoho roku). Sbírkové konto Světlušky "deset devítek" 99999 99999/0100 je rovněž otevřené po celý rok