Novinky

Proběhl 13. ročník dobrovolnického projektu Drž rytmus s "Čistou řekou Sázavou 2018". Kromě uklízení jsme se tentokrát zapojili i do výroby zajímavých věcí k dalšímu využití z předmětů, které jsme během čištění nasbírali. Hlavním heslem workshopu bylo “Využít, nebo zahodit? A blíží se nám hraní na festivalech 2018. Těšíme se

26. 6. 2009Kavárna POTMĚ zavřela své dveře...

Kavárna POTMĚ zavřela své dveře. Tu nejčernější kávu v České republice si můžete vychutnat zase za rok. Do sbírky Světluška pro nevidomé přinesla 239 399 Kč.

Po sedm dní připravovalo na Ovocném trhu v Praze 12 nevidomých kavárníků kávu černější, než si lze představit. Pro mnohé z nich to bylo vůbec poprvé, kdy se setkali s tak výjimečným zájmem vidících lidí o svět bez světla a barev. Do tohoto světa zvala širokou veřejnost v rámci již tradičního letního projektu Kavárna POTMĚ Světluška.

Osahat si tmu na vlastní kůži přišlo 1 664 návštěvníků Kavárny POTMĚ, mezi nimi např. legendární šansoniérka Hana Hegerová, Michal Malátný z Chinaski, již poněkolikáté Bára Hrzánová či patronka projektu Světluška Aneta Langerová. Návštěvníci za krátkých sedm dní vypili 2 447 šálků kávy nebo čaje. 5.ročník Kavárny POTMĚ přinesl do sbírky Světluška částku 239 399 Kč, což je zatím nejvyšší částka v historii projektu. 

Ač bylo, stejně jako v předchozích letech, otevřeno „od nevidim do nevidim“ , netradiční Kavárna POTMĚ byla téměř stále plně obsazená a fronty před ní „od nekonečna do nekonečna“.

Aby Světluška návštěvníkům čekání na zážitek ve tmě zpříjemnila, připravila pro ně překvapení v podobě hudebních vystoupení pod názvem „Hudbou ke společnému světu“.

Na střeše, podobně jako THE BEATLES, obden koncertovali frontman skupiny Chinaski Michal Malátný, mladý písničkář a herec Tomáš Klus či zpěvák a skladatel Michal Hrůza. Uvnitř kavárny hrála a zpívala v absolutní tmě Aneta Langerová. Ta rovněž obsluhovala první návštěvníky Kavárny POTMĚ, a jako prvního velmi vzácného hosta letos pozvala paní Hanu Hegerovou.
Ta se po návštěvě kavárny svěřila “Vidět je opravdu dar“.

„Letos bylo setkání s Kavárnou POTMĚ velmi dobrodružné. Hned při otevření se rozpoutala šílená bouřka, která naštěstí nikoho ze zúčastněných neodradila. Dorazila i paní Hana Hegerová, která mi pomohla, stejně tak jako pan Václav Havel minulý rok, kavárnu slavnostně otevřít. Mám velkou radost, jelikož i přes nepřízeň počasí navštívilo svět tmy mnoho lidí, stavili se zde i spříznění umělci jako Michal Hrůza, Michal Malátný a Tomáš Klus, kteří svým skvělým a neobyčejným vystoupením Světlušce letos nesmírně pomohli a za to jim patří velký dík. Odnesla jsem si opět nádherné zážitky do dalších dní. Děkujeme Vám všem Světluškám.“
řekla Aneta.

Po celou dobu Kavárny POTMĚ pomáhali Světlušce  dobrovolníci z finanční skupiny AXA, která je již čtvrtým rokem generálním partnerem projektu. „V letošním roce se z řad našich zaměstnanců přihlásilo ještě více dobrovolníků než loni a bylo to znát. Nejen, že díky jejich pomoci byla kavárna již po dvou dnech připravena k provozu, ale i seznam pro doprovody obsluhy kavárny byl rychle zaplněn. Reakce ze strany našich zaměstnanců byly jednoznačně pozitivní s příslibem pomoci do dalšího roku,“ uvedl  Marek Zeman, ředitel PR a komunikace finanční skupiny AXA pro ČR a SR. 

Pět ročníků Kavárny přineslo do sbírky Světluška 1 461 334 Kč, za tímto číslem se skrývá více než 10 000 návštěvníků, kterým nevidomí kavárníci uvařili na 14 500 nápojů.