Novinky

Vyšla nová audiokniha Pane Bůh, tady Anna, kterou načetla Bára Hrzánová a Anet doplnila hudbou na motivy z knihy. Začátkem roku 2019 nás čeká její jevištní čtení a na jaře pak samostatné koncerty v Čechách i na Slovensku.

1. 12. 2009Benefiční večer Světlo pro Světlušku

Benefičním večerem Světlo pro Světlušku
vyvrcholil sedmý ročník sbírkového projektu Světluška pro nevidomé


PRAHA 30.listopadu 2009

„Jsou různá světla, nejmocnější je to, kterým svítí náš zájem o druhé,“ těmito slovy zahájili Aneta Langerová a Michal Horáček 5. charitativní večer Světlo pro Světlušku.

Jubilejní benefici Nadačního fondu Českého rozhlasu, kterou 25. listopadu živě vysílala Česká televize na programu ČT1 a Český rozhlas 1 Radiožurnál, podpořila řada známých osobností. Světlo pro nevidomé přišli do Pražské křižovatky zažehnout Miro Žbirka, Jiří Macháček s MIG 21, písničkář a herec Tomáš Klus; chybět nemohly nevidomé děti - pěvecký sbor Duha ze slovenské Levoče a výteční nevidomí hudebníci Mário Bihári a Ráchel Skleničková, stipendistka Světlušky, kteří rozzářili celý večer.

Společná hudební vystoupení vidících a nevidících hudebníků a zpěváků vznikala speciálně pro tento večer, stejně jako unikátní reportáže DEN POTMĚ, ve kterých si pět známých osobností – Michal Horáček, Ivan Trojan, Tatiana Vilhelmová, Vanda Hybnerová a Saša Rašilov vyzkoušeli prožít den bez jednoho z nejdůležitějších lidských smyslů – zraku. A jak řekl Michal Horáček: „Necháte-li si zavázat oči, je to jen hra, pořád víte, že můžete říct Nehraju a že pak zase uvidíte. Proto na mě celé tíha tmy nemohla úplně dolehnout. Ale řeknu vám, že už po hodině jsem chtěl křičet Nehraju! Těm, jimž ztráta zraku není hrou, z níž mohou vystoupit, je velmi důležité pomoci. Moc se za to přimlouvám.“

Dalšími osobnostmi, které pomáhaly rozdmýchávat plamínek svíčky ve velké světlo, byli herci Viktor Preiss, Jan Budař a Eva Holubová. Ti se ujali důležitých rolí operátorů a po celou dobu přenosu nepřetržitě komunikovali s lidmi, kteří jim telefonovali výši daru Světlušce.

„Kde je světlo, je i svět, a v takovém světě mohou žít společně vidící a nevidící. Asi se nám nikdy nepodaří zbavit svět všech izolovaných ostrůvků tmy, ale můžeme se pokusit, aby jich bylo co nejméně. Všem, kteří nám v tom pomáhají, patří obrovský dík,“ uvedla Aneta Langerová, patronka Světlušky.

Večer Světlo pro Světlušku byl vyvrcholením celoročního projektu. Během krátkých 52 minut poslali diváci Světlušce 81 946 dárcovských SMS, což představuje 2 212 542 Kč, prostřednictvím call centra diváci přispěli dalších 181 324 Kč. Celková částka vybraná během večera tak činí 2 393 866 Kč.

V průběhu benefice, která byla mimo jiné poděkováním všem dárcům a dobrovolníkům Světlušky, předali Martině Kaderkové, ředitelce Nadačního fondu Českého rozhlasu, symbolické šeky na realizaci projektu Světluška generální partner finanční skupina AXA (2 000 000 Kč) a hlavní partner Herbadent (1 000 000 Kč).

Lidé mohli podpořit projekt Světluška v průběhu roku při různých příležitostech. V září zakoupením magnetky s kresbou nevidomé malířky Pavly Francové, kovového přívěsku či náramku, kdy během jediného Dne, kdy svítí Světlušky, nasbírali dobrovolníci v celé České republice do lucerniček 6 054 516 Kč.  V rámci červnové Kavárny POTMĚ připravili nevidomí kavárníci neuvěřitelných 2 447 nápojů, což představuje dalších 239 399 Kč pro Světlušku. Nově se ke sbírkovým partnerům připojily mimo jiné Lesy České republiky s darem 500 000 Kč. Společně s ostatními dárci, kteří v průběhu roku přispívali přímo na sbírkové konto „deset devítek / 0100, shromáždili na kontě Světlušky částku ve výši 1 369 740 Kč. 

Projekt však nekončí - tisíce lidí přispívají na známé sbírkové konto Světlušky 99999 99999 / 0100 symbolickými částkami i po přenosu až do 31.12. Konto je otevřeno po celý rok a rovněž dárcovskou SMS ve tvaru DMS SVETLUSKA na číslo 87 777 je možné zaslat i nyní.

Nadační fond Českého rozhlasu za posledních šest let rozdělil ze sbírky Světluška na přímou pomoc lidem se zrakovým handicapem částku přesahující 50 milionů korun. Ještě před letošními Vánoci k této sumě přibude částka, kterou Světluška nasbírá v tomto roce. Světluška nejčastěji přispívá na pomůcky, které mluví nebo mají hmatový displej, ale také např. na vodicí psy, optické pomůcky a osobní asistenci. Světluška také podporuje celou řadu neziskových organizací, které nevidomým poskytují sociální služby, ale také načítají komentáře k filmům či učí nevidomé rozvíjet tvořivé schopnosti např. prací s hlínou apod. Výtěžek z letošního 7. ročníku sbírky Světluška rozdělí 3. prosince odborná grantová komise pro projekty neziskových organizací, jednotlivci pak mohou žádat o příspěvek během celého roku.